Még tavaly év végén írtam arról, hogy milyen terveim lesznek 2019-re. Bár többé-kevésbé sikerül is hozzá tartanom magam, plusz szabadidőt még mindig nem sikerült szereznem és a napi 24 órámba sem tudok sokkal több mindent beletuszkolni. Sajnos vagy nem sajnos, de minden napra egy halom dolgom akad és már külön listákat vezetek, hogy minden teendőmet átláthassam. 😏 Azonban egy dologban már most, márciusra jobban haladok, mint ahogyan azt tavaly gondoltam volna. Ez pedig nem más, mint a saját könyvem írása.
Korábban mindig úgy gondoltam, hogy könyvet írni nagyon egyszerű dolog, hiszen már évek óta foglalkozom cikkírással és blogolással is. Magamban is éreztem elég sok kreativitást ahhoz, hogy egy saját könyvet kiadhassak. Azonban egy egyszerű cikk és blogbejegyzés egészen más, mint egy könyv. Főleg, mivel én nem is állok egy nagy könyvmoly hírében. Őszintén szólva, egy kezemen meg tudom számolni azoknak a könyveknek a számát, amiket kiolvastam és nem kötelezett rá senki. Így egy regény megírása különösen nagy falatnak számít még számomra is. A mondatszerkezetek, a párbeszédek, a helyesírás mind-mind külön kihívást jelentenek – és a kezdeti vázlatomhoz képest már most egész nagy eltérések mutatkoznak, ahogy haladok a regénnyel.
Eddig nem is hittem volna, de valóban igaz, hogy a történet szereplői saját magukat is képesek formálni és a saját történetüket, hátterüket az írás alatt én is úgy fedezem fel. Van, hogy engem is meglepnek. 😁 Bár a korábbi terveimben az szerepelt, hogy idén még csak egy vázlatot dobok össze a regényről, de végül már több változata is elkészült és az első fejezetet is többen szétcincálták. Jelenleg pedig éppen a következő fejezettel készülök egy pályázatra, ugyanis amit szintén nem tudtam, hogy a könyvkiadás ma már iszonyatosan sok pénzeket emészt fel! 😲
Lehet ugyan könyvkiadókkal szerződni, de akkor alig marad haszon egy-egy könyvön (már ha egyáltalán kiadják, amire elég kevés az esély első könyvíróként). A másik megoldás, hogy ők terjesztik és segítenek a kiadásban, de a nyomdaköltséget önmagunknak kell állni. Ez is sok százezer forintos kiadás és a reklámozását szintén magunknak kell vállalnunk, a bevételen pedig szintén osztozni kell a kiadóval. Így, úgy döntöttem maradok a magánkiadásnál. Ennek költsége egy 300 oldalas regény esetén, kb 1000 nyomtatott példánnyal számolva közel 1 millió forintra tehető. Ebbe persze nem csak a nyomdai költségek vannak, hanem olyan “apróságok” mint a tördelés, lektorálás, korrektúra, könyvborító tervezés stb.
Szóval számos dolog hozzátartozik egy könyvhöz, mire abból valóban kézzel fogható könyv lesz. Azonban nagy haszna a magánkiadásnak, hogy a bevétel 100%-ban a sajátom maradhat (amit a kiadások tekintetében kell majd kialakítanom, hogy maradjon is valami haszon egy-egy könyvön nekem). Ha pedig könyvesboltokba is be szeretnék kerülni, akkor bizományi alapon kell ingyen könyveket biztosítanom majd az üzleteknek, majd pedig eladásuk után osztozni a bevételen (szintén nagyon rossz haszonnal). Ez tehát inkább presztízs kérdés marad majd, de én szeretnék majd élni vele. Nagy álmom, hogy a Libriben, Lírában, Book24-en és a BookLine-on is kaphatóak legyenek majd a műveim.
Szerencsére a családban már van egy író (költő), így Gutási Évától is megtudtam ezt-azt amit az írással és a könyvkiadással kapcsolatosan tudni érdemes. Egy másik, már saját regényt is kiadó író ismerősöm, Langó-Tóth Ágnes is sok mindenben segített már a legelején, így neki is köszönettel tartozom. A hónapokon át tartó könyvírással és kiadással kapcsolatos álmodozásom közepette pedig már jó ideje tudtam, hogy mentoromként Nádasi Kriszt szerettem volna felkérni, aki nagy örömömre el is vállalt. 😍 A közös munka minden percét élvezem!
A könyvem elkészült fejezeteit Krisz szakmai tanácsán kívül Bertus-Farkas Ágnes is ellenőrzi és nagyon sokat segít a helyesírás javításban is! Mellette persze a párom Gutási Krisztina és barátunk Mézes Bernadett is elő-véleményezi a művet. Az internetről pedig további 5 önkéntes bétázóval dolgozom együtt a Világ Bétái egyesüljetek Facebook csoportból (köztük vannak lelkes olvasók és írók is), akik jókat és rosszakat egyaránt a fejemre zúdítanak, így van mire alapoznom a történet és a szövegezés alakítását.
Nagy öröm számomra, hogy amikor a cégvezetőnek Tóth Andrásnak a munkahelyemen meséltem a könyvemről, azonnal felajánlotta, hogy az Evista Kft borítótervezéssel támogatná majd a hobbimat. 😊
Ezenkívül számos online médiumnak és a Google Street View-nak is köszönettel tartozom, ugyanis jó pár napomat felemésztette, amíg a helyszíneket összeírtam és valós történelmi hátteret, illetve környezeti leírást találtam hozzájuk. Ugyanígy hasznos volt néhány online névgenerátor a szereplőkhöz és egy kockás füzet is, amiben jegyzetelni tudtam, ha éppen ihletem támadt. 😄
A könyvírás és könyvkiadás tehát sokkal összetettebb, drágább és érdekesebb folyamat, mint azt elsőre gondoltam volna. Minden percég élvezem és alig várom, hogy a kezemben foghassam majd az elkészült művet, de odáig még nagyon hosszú út vár rám. Ha további fejlemények lesznek ezzel kapcsolatban, akkor arról is beszámolok majd Nektek! 😉
Ha tetszett az írásom, kövessetek Facebookon és Instagramon is
és nyomjatok rá a Tetszik gombra! Köszi!
Neked is van véleményed a témáról? Írd meg most!