Az ’80-as és ’90-es évek gyermekei biztosan emlékeznek még azokra az időkre, amikor a mobiltelefon készülékeink nem voltak még okosok és csupán fekete-fehér, négyzethálós alakzatban voltak képesek megjeleníteni a karaktereket. Emlékszem, keresztapámmal azon versengtünk, hogy kinek hány soros a kijelzője és hát a legelső telefonommal, a fehér Alcatel One Touch Easy; 2 soros kapacitásával nem igazán tudtam labdába rúgni az ő, 4 soros Nokiája mellett.
Egy mai tini talán már el sem tudja képzelni, hogy mit tudtunk mi kezdeni egy ennyire minimális tudással rendelkező eszközzel. A legtöbben ugyanis csupán telefonálásra, SMS küldésre, esetleg ébresztésre használták. A játékoknak aligha nevezhető irányítható pöttyök halmaza azonban hosszú időre le tudta kötni az akkori ifjúságot is. Így amikor a középiskolában nekem már Nokia 3330-am volt, a legmenőbb srácok is kölcsönkérték tőlem, hogy nyomkodhassák ezt a mai napig elnyűhetetlen, hosszú üzemidejű készüléket.
Még ma is emlékszem az első telefonom recsegős-ropogós hangjára, ahogyan a gombjait nyomogattam, a műanyag borítás tapintására és az új, elektronikus alkatrészek illatára… Nagyszerű korszak vette ezzel a technológiai újítással kezdetét, amelynek a folyományaként, ma már az utcán százával és ezrével futunk össze digitális zombikkal, okostelefonjukból fel nem néző tinikkel és Wi-fi vadász, Facebook függő középkorosztályúakkal egyaránt.
A magyarországi, jó öreg Pannon GSM és a Westel helyett, nekünk, vajdaságiaknak volt egy igen gyenge szolgáltatónk, ám az SMS-ek órákkal később való megérkezéséért cserébe, ingyenesen kínálták ezt a szolgáltatást. Emlékszem, hogy keresgéltük a különböző gyorsabb SMS központokat és a fizetőssé vált üzenetek korszakának elején is még jó ideig lehetett így, ingyenesen SMS-t küldeni a szerbiai hálózaton keresztül.
Szüleimtől egyszer kaptam egy érdekes kis füzetet, amit ha jól emlékszem soha nem sikerült még a mai napig sem használnom. Ez egy Magyarországon, a Westel által kiadott SMS útmutató, menő üzenetküldőknek. Mai szemmel nézve pedig már, igazi kincsnek számít. Ha jól tudom, akkor még inkább szmájliknak (smiley) hívtuk ezeket a jeleket, a mai divatosabb emoji helyett. A klasszikus C6 = chat, a kettőspont és bezáró jel 🙂 pedig a nevetős pofit, a pontosvessző és nagy “D” ;D pedig nagyon nevetős hangulatot fejezett ki… ezeket még ma is használjuk… talán 😁
Összegyűjtöttem a legérdekesebb olyan jelecskéket, amiket valószínűleg csak a legritkább esetben használhatott valaki, már ha bárki is valaha használta őket. Még ha az egyik fél ugyanis tudta is ezeknek az értelmét, a fogadó félnek valószínűleg fogalma sem volt róla, hogy “mire gondolt a költő”. Íme hát az alapvető műveltséghez hozzátartozó, kötelező Westel emoji gyűjtemény a 2000-es évek legelejéről:
Ne feledd tehát megjegyezni, hogy hogyan kell röviden és tömören közölni SMS-ben vagy chat-en, ha be vagy csiccsentve, ha részegen üvöltözöl, ha szegény vagy de okos, ha az egyik szemöldöködet leborotváltad, ha kancsal vagy, ha bányász vagy éppen barlangász lennél, ha influenzás vagy pattanásos vagy, ha pigmeus esetleg szihk férfi vagy, netalántán félrefésült hajhoz szemüveget, bajuszt és kecskeszakállt viselsz. Az olyan fontos információk, mint, hogy szorulásod van, vagy tokás vagy, esetleg félszemű lennél, most már nem fognak különösen gondot jelenteni ha közölnöd kell őket. Elég csak fellapozni ezt a Westel SMS 5-letek füzetecskét és kikeresni a rövid és tömör, megfelelő SMS emojit hozzá! 😎
Ha tetszett az írásom, kövessetek Facebookon és Instagramon is
és nyomjatok rá a Tetszik gombra! Köszi!
Neked is van véleményed a témáról? Írd meg most!