Már régen írtam tippet vagy trükköt gyerekneveléssel kapcsolatban – talán az utolsó a szobatisztaságra nevelős bejegyzésem volt – most azonban egy egész hatékony ötlettel álltunk elő. Bár biztosan már más is felfedezte a matricák varázslatos erejét, ami a 2-3 éveseket úgy elkápráztatja. Mi is ugyanezt a filléres módszert alkalmazzuk, ami többé kevésbé sikeresnek is mondható.
Bár a szakértők szerint nem szabad a gyereket jutalmazni olyan dolgokért, ami elvárható tőle, mi mégis úgy gondoljuk, hogy nagy segítség. Lehet más gyerek képes ezek nélkül is boldogulni, de Botit ösztönözni kell valahogy, mert képes akár 40-50 percet is feküdni a földön anélkül, hogy elkezdené felvenni a cipőt. Legyen szó akár oviba indulásról, akár játszóházba menésről.
A matricák pár 100 forintos befektetésként bőven megtérülnek!
Szóval maradtunk a szobatisztaságra nevelésnél is jól bevált matricás rendszernél, csak kicsit tovább fejlesztettük azt. Akkor azt a módszert választottuk, amit egy könyv is tanácsolt, hogy minden egyes alkalommal, ha a gyerek pisilt, kezet mosott vagy kakilt, akkor egy-egy matricával jutalmaztuk őt. Az új módszerünkben Kriszta rajzolt egy-egy táblázatot a napi teendőkről és minden egyes teendő ügyes elvégzéért járt egy-egy matrica az óriási kínálatból amit az elmúlt hónapok során felhalmoztunk.
Mivel Botinak sok kritikus napi tevékenységhez is szüksége volt az ösztönzésre és a jutalmazásra, így a táblázatunkban megtalálható volt a reggeli, ovi előtti átöltözés, reggelizés és fogmosás, majd a kabát és cipő felvétel, délután pedig a rendrakás, vacsora és a fürdés is. Persze a fix napi rubrikákon felül volt lehetősége bónusz (csillogós) matrica szerzésre is. Ha egy-egy nap minden matricát megszerzett, másnap kapott egy Kinder tojást vagy valamilyen más tojást, amiben volt játék. Mivel az óvónők is azt javasolták, hogy ösztönözzük a gyerekünket az önálló öltözésre, így ez volt az egyik fontos eleme a napi rutinnak.
Többnyire hatékony volt a matrica módszer!
Ez Botinak nagyon tetszett és heteken át gyűjtögette a matricákat, amiket a nap végén szépen pontról pontra el kellett mesélni és a korábbi napokat is fellapozva elmondani melyik matricát miért kapta, vagy egy-egy mező miért volt nagy X-el kihúzva. Ilyenkor ő maga is elismételte, hogy ott nem akart felöltözni vagy ellenkezett a fogmosásnál stb. Az esetek 90-95 százalékában bejött ez a rendszer nekünk. Az utóbbi 1-2 napban azonban már mondogatta, hogy “Nem baj, ha nem lesz matrica!”, így most holnaptól egy új módszert próbálunk ki.
Mivel a füzetben őrzött matricák már nem hatották meg túlzottan Botit, így holnaptól egy új rendszert próbálunk ki. Akárcsak önmagukban a matricák, ez is nagyon olcsó, pár 100 forintos költséget vesz igénybe, mégis nagyra értékelhetik a gyerekek. A mappákra, füzetekre, iratokra csatolható kis csipeszkéket díszítettem ugyanis fel 3 hangulat jelző matricával. A három csipesz színe is már a jutalmazás fokát jelzi.
Vajon beválik az új módszer?
A három matricás csipeszt a gallérján kell hordania. A zöld (Boti kedvenc színe) egy királyos, mosolygós matricával van ellátva, ezt akkor viselheti, ha nagyon ügyesen elvégzi a feladatát. A sárga, szomorkás matricás csipeszt akkor viseli, amikor csak unszolásra hajtja végre a feladatot. Végül pedig a rózsaszín alapú, mérges-csalódott fej akkor jár neki, ha nem viselkedik jól és ellenkezik és nem csinálja meg amit mondunk.
Biztosan vannak a módszernek hátrányai is, amiket meg fogunk a napokban tapasztalni. Lehet ez be sem válik. De a matricáknak mindenképpen hatalmuk van, még ha csak egy kis időre is. Így ezt bátran ajánljuk azoknak, akik még nem vetették be a nevelési módszerükben.
Ha pedig tetszett az írásom, kövessetek Facebookon és Instagramon is
és nyomjatok rá a Tetszik gombra! Köszi!
Neked is van véleményed a témáról? Írd meg most!